ReklamaA1 - port 69

Niezwykła noc w Twierdzy Boyen na Mazurach. Warto się tam pojawić

Niezwykła noc w Twierdzy Boyen na Mazurach. Warto się tam pojawić
 fot. mazury24.eu

Najbliższy termin

17.05 Sobota 17:00

17 maja Twierdza Boyen w Giżycku otworzy swoje bramy dla wszystkich miłośników historii i kultury. Tegoroczna Noc Muzeów w tym wyjątkowym miejscu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, oferując zwiedzającym niecodzienne doświadczenie podróży w czasie.

Położona na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, Twierdza Boyen to jeden z najważniejszych zabytków militarnych w Polsce. Wzniesiona w XIX wieku jako kluczowy element obronny Prus Wschodnich, przez lata służyła celom wojskowym, przetrwała burzliwe losy dwóch wojen światowych i dziś stanowi żywy pomnik historii. Każdego roku przyciąga rzesze turystów pragnących zgłębić tajemnice jej murów i poznać dzieje dawnych garnizonów.
 

Niezwykła noc w mazurskiej, zabytkowej twierdzy

W sobotę, 17 maja, od godziny 17.00 wejście na teren fortyfikacji będzie darmowe. Oficjalne otwarcie odbędzie się poprzez symboliczne opuszczenie mostu przed Bramą Giżycką, które zainauguruje wieczór pełen wrażeń.

Niezwykła noc w Twierdzy Boyen na Mazurach. Warto się tam pojawić

W programie wydarzenia znajdą się wyjątkowe atrakcje dla pasjonatów historii i sztuki:

17.00 – oficjalne otwarcie Nocy Muzeów i uroczyste opuszczenie mostu przed Bramą Giżycką.

19.00 – wernisaż wystawy malarstwa Romy Janiszewskiej w Stajni z Wozownią.

Zwiedzanie z przewodnikiem – od godziny 17.00 , co godzinę na dziedzińcu twierdzy przewodnicy będą zbierać grupy do oprowadzania. Ostatnia zbiórka odbędzie się o godz. 21.00.

Ponadto przez cały czas trwania wydarzenia zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć dioramy historyczne oraz inscenizacje, przygotowane przez pasjonatów z Infanterie Regiment 147 "Garde der Feste Boyen", S.H.E Boyen, Grupę Edukacji Historycznej "Reduta Kurpiowska" oraz GRH "Ludność Mazurska".

Noc Muzeów w Twierdzy Boyen to nie tylko okazja do poznania jej fascynującej przeszłości, ale także możliwość zanurzenia się w żywą historię. Rekonstruktorzy, wystawy oraz niepowtarzalna atmosfera zabytkowej fortyfikacji sprawiają, że to wydarzenie na długo pozostaje w pamięci uczestników.


 

O Twierdzy Boyen na Mazurach

Twierdza Boyen - perła architektury obronnej. Będąc na Mazurach po prostu ten militarny obiekt trzeba zobaczyć, zwiedzić, poczuć dawny klimat tego miejsca. Budowla o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W twierdzy mogło znajdować się około 3000 żołnierzy. To idealnie zachowany przykład pruskiej budowli obronnej.

Otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości 2303 metrów. Narożniki murów tworzą małe, przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczające twierdzę była sucha i wyposażona w kratę forteczną. Doskonale zachowane są wszystkie formy ziemne - wały, skarpy, pochylnie i place ćwiczeń. Twierdza Boyen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych obiektów obronnych znajdujących się na terenie Polski. Przy twierdzy zlokalizowano wiele budynków pomocniczych.

Twierdza była ważnym ogniwem obronnym w czasie I wojny światowej, blokując ruchy wojsk rosyjskich atakujących Giżycko. Po wojnie twierdzę przekształcono w szpital. W czasie II wojny światowej była siedzibą niemieckiego wywiadu. W 1945 r. wojska niemieckie opuściły obiekt bez walki. Dlatego uniknęła zniszczeń wojennych. Twierdza Boyen w 1975 r. została uznana za zabytek architektury.

W 1994 r. obiekt przekazano w zarząd Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen. Organizacja ta zagospodarowała cały teren twierdzy oraz udostępniła większość obiektów do zwiedzania dla turystów. Wytyczono ścieżki turystyczne. W koszarowcu przy Bramie Giżyckiej zorganizowano schronisko młodzieżowe i Muzeum Twierdzy Boyen.
 

Co można zwiedzić w Twierdzy Boyen na Mazurach?

Podczas zwiedzania można zobaczyć: budynek koszarowy (dziś Muzeum Twierdzy Boyen, schronisko młodzieżowe, siedziba Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen), laboratorium amunicji z windą na wał, stanowisko pancernej kopuły obserwacyjnej, schron pogotowia, Bramę Giżycką, kaponierę skarpową (obiekty wszystkich trzech szlaków), ziemne stanowiska artylerii na wałach, bramę Prochową, laboratorium artyleryjskie, dwukondygnacyjny kojec artyleryjski, piekarnię, bramę Wodną, latrynę bomboodporną, główną prochownię twierdzy, bramę Kętrzyńską, półkaponierę rawelinową dwukondygnacyjną, magazynki prochowo-amunicyjne (obiekty szlaku pomarańczowego i żółtego), poternę wjazdową na dziedziniec donżonu, studnię, schron piechoty, kaponierę obrotową, wieżyczkę obserwacyjną, stanowisko peryskopu (obiekty szlaku żółtego).

Punktem wyjścia dla wszystkich szlaków jest Brama Giżycka. Jest ona również punktem kończącym zwiedzanie dla szlaku czerwonego i żółtego. Szlak pomarańczowy kończy się przy Bramie Kętrzyńskiej, którą można wyjść na drogę z Wilkas i Kętrzyna do Giżycka. Oprócz zwiedzania kilkudziesięciu obiektów, podzielonych na trzy szlaki, można również zobaczyć muzeum broni prochowej. Największą atrakcję stanowi replika armaty oblężniczej 12 Kanone z 1871 roku. Dostępne są również pomieszczenia, gdzie można obejrzeć makietę twierdzy oraz repliki mundurów wojskowych.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina